İzmir Ahşap Çatı Yapımı

Bir eviniz var ve sağlam bir çatısı olsun istiyorsunuz. Dikkatli ve usta ellerde yapılmış ahşap çatı huzur beklediğimiz evlerin en önemli yapı elemanıdır. Yağmur, kar, fırtına ve dolu gibi mevsimsel etkilerden bizi çatı koruyacaktır. İzmir ahşap çatı yapımı bir kaç farklı malzeme ile yapılır. Ahşap, kiremit, boya – cila ve kiremit altı yalıtım malzemeleri. İzmir ahşap çatı yapımı ile ilgili teknik bilgileri de bu sayfamızda bulacaksınız. Çatı evinize estetik ve görsel zenginlik katacaktır.

İzmir Ahşap Çatı Tasarımları

Ahşap çatı tasarımları bulunduğu coğrafi koşullara, mevsim etkilerine ve bölgenin kültürüne bağlı olarak gelişmiştir. Çok yoğun kar yağışı alan bölgelerde çatılar daha yüksek derecelerde açılı (eğimli) kurulmaktadır. Çatı eğimi bölgesel mevsim şartları ile bağlantılıdır. Suyun birikmeden çatıdan aşağıya akması veya kar yığınlarının kayıp gitmesi için eğimin tespiti önemlidir. Çatı yapımında taşıyıcı iskelet ağaç kerestelerden kurulmaktadır. Ahşap bağlantıları deprem riskleri de dikkate alınarak dikkatlice yapılmalıdır. İzmir ahşap çatı tasarımları ustaların önceliklerine göre değil bölgenin tarihsel mimari çatı gelişimine göre belirlenmelidir.

Ahşap çatı zemine dayandırılabileceği gibi, kolon ve duvarların üstüne de kurulabilir. Yüksek çatı veya alçak çatı isteğine göre kurulum şekli belirlenir.

Çatı Yapı Malzemesi Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çatı üzeri örtme malzemeleri yada çatı örtüleri çatının bir bakıma zırhını oluşturur. Bu grup malzeme tercihi kesinlikle dış etkenlere karşı su geçirmemesi ve mevsim koşullarına karşı gereken dayanıklılığı göstermesidir.

Çatı örtü malzemesi, çatının dış etkenlere maruz kalan katmanıdır. Bu nedenle su geçirmemesi ve iklim koşullarına karşı dayanıklı olması gerekir. Çatı kaplama malzemelerinin hafif ve dayanıklı olmasına özen gösterilmeli.

İzmir Ahşap Çatı Çeşitleri

1-Ahşap Beşik Çatı Modeli: Çift yüzeyli bir çatı modelidir. İki yüzey mahya ile bağlanır. Genellikle dikdörtgen özellikli yapılarda kullanılır.Çatı Akıntısı iki yönlüdür.

2-Ahşap Sundurma Çatı Modeli: Malite bakımından en düşük tutar ile tamamlanabilir. Sundurma çatı yapımı pratik ve çok kolaydır. Garaj, küçük depolar, kömürlük ve açıklık mesafesi az olan yapılarda uygulanan tek yüzeyli çatı modelidir. Müstakil bina ve bahçeli konutların çatılarında kullanılır.

3-Ahşap Mansard Çatı Modeli: Çatı ev veya depo şeklinde kullanımı düşünüldüğünde seçilmelidir. Açıklık ve bol görüş alanı ile ferah bir hacim beklentilerine olumlu cevap verecektir.

4-Ahşap Kırma Çatı Modeli: Kırma çatı dört yüzeyden oluşan çatı modelidir. Dört yöne doğru eğimli olan bu çatı modeli klasik bir yapıdır.

5-Ahşap Fenerli Çatı Modeli: Fenerli çatı modeli beşik çatı ve sundurma çatının birlikte yapımı ile ortaya çıkan çatı modelidir.

6-Kule Çatı: Kuşe çatı daha ziyade genellikle küçük ölçekli yapıların modelidir. Daire şeklinde veya kare şeklinde planlanmış binalarda kullanılır.

7- Ahşap Kombine ya da Karma Çatı Modelleri: İçeriye gelen ışığı çoğaltmak amacı ile yapılır.

8-Ahşap Set Çatı Modelleri: Set çatı oluşturmak için beşik çatılar yan yana kurularak yapılır. 90 derece açı ile yüzeylerin ışık alması için yapılır.

9-Ahşap Silindir Çatı Modeli: Daha çok dikdörtgen olarak tasarlanmış binalarda yüksek tavan elde etmek için uygulanır.

10-Ahşap Kubbe Çatı Modeli: Akustik ses elde etmek için kare yapılarda tercih edilen çatı modelidir. Demir pergola ihtiyaçlarınızda belkide çözüm bir tuş, pergola hakında detaylı bilgi ve teklif almak için; linke tıklayınız izmircambalkon.org/demir-pergola/